Ospa wietrzna

Ospa to jedna z wirusowych chorób zakaźnych. Jak wynika ze statystyk w 2009 roku 80% wszystkich zachorowań dotyczyło dzieci do 9 roku życia. Ze względu na to zaliczana jest do grupy tak zwanych „dziecięcych chorób zakaźnych”, gdzie towarzyszą jej świnka odra i różyczka.

Ospa wietrzna popularnie nazywana wiatrówką jest bardzo zaraźliwa. W około 90% przypadków kontaktu z osobą chorą dochodzi do zakażenia. Największe prawdopodobieństwo zarażenia występuje od 1-2 dni przed wystąpieniem wysypki, aż do powstania ostatniego strupka. Wirus ospy przenoszony jest drogą kropelkową, przez bezpośredni kontakt z chorym lub pośrednio przez materiał zanieczyszczony zawartością pęcherzyków chorej osoby. Źródłem zakażenia mogą być również chorzy na półpasiec, chorobę wywoływaną tym samym wirusem. W wypadku kobiet ciężarnych możliwe jest też zakażenie płodu, gdyż niekiedy wirus przenika barierę łożyskową.

Przebieg i objawy ospy wietrznej
Okres inkubacji (wylęgania) – od chwili zakażenia do wystąpienia objawów trwa 14-16 dni. Tuż po zakażeniu wirus namnaża się w jamie nosowo-gardłowej i węzłach chłonnych. Po 4-6 dniach przechodzi do krwioobiegu, układu nerwowego i narządów wewnętrznych. W kolejnej fazie rozsiewu wirusa występuje charakterystyczna wysypka. Pojawia się ona przede wszystkim na skórze, ale nierzadko występuje również na błonach śluzowych (np. w jamie ustnej). Pęcherzyki na śluzówkach przechodzą w płytkie, ale bardzo bolesne owrzodzenia. Uciążliwej, swędzącej wysypce towarzyszy zazwyczaj bardzo wysoka gorączka do 39-40 stopni oraz złe samopoczucie. Wysypka najczęściej pojawia się  na owłosionej skórze głowy, twarzy lub tułowiu, a dopiero później na kończynach. Najpierw pojawiają się plamki, które szybko przekształcają się w grudki, następnie w pęcherzyki wypełnione klarownym płynem, który z czasem mętnieje. Po pęknięciu pęcherzyków powstają strupki. Zdarza się, że jako pamiątka pozostają po nich płytkie blizny.

Leczenie ospy wietrznej
Jeśli zauważy się objawy mogące wskazywać na wiatrowkę należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza rodzinnego lub pediatry. Ospę podobnie jak wiele innych chorób wirusowych leczy się objawowo. Podczas gorączki podawany jest lek przeciwgorączkowy (przeciwwskazane są pochodne kwasu salicylowego – aspiryny). Aby zmniejszyć uciążliwość związaną z wysypką smaruje się ją preparatami do tego przeznaczonymi np. płynnym pudrem, które zawierają składniki przeciwświądowe, miejscowo znieczulające i odkażające. W cięższym przebiegu ospy podawane są również leki antywirusowe, które łagodzą dolegliwości spowodowane chorobą. Nie zaleca się jednak ich stosowania u chorych z łagodnym przebiegiem ospy.

Pielęgnacja dziecka podczas choroby
W pielęgnacji dziecka chorego na ospę bardzo ważne jest utrzymanie higieny. Regularna kąpiel w letniej wodzie, częsta zmiana bielizny oraz obcinanie krótko paznokci znacznie zmniejsza ryzyko zadrapań i zakażenia wykwitów różnego typu bakteriami np. z grupy paciorkowców czy gronkowców. Jeśli mimo pielęgnacji zauważysz, że doszło do zakażenia jak najszybciej zgłoś się do lekarza. może on przepisać wtedy maść lub krem z antybiotykiem (niekiedy antybiotyk doustny), której stosowanie zapobiegnie powstawaniu blizn, które są wynikiem uszkodzenia skóry w miejscu zakażenia.

Powikłania ospy
Ospa wietrzna ma zazwyczaj łagodny przebieg, jednak zdarzają się również przypadki wymagające hospitalizacji. Na ciężki przebieg choroby i powikłania najbardziej narażone są wcześniaki, niemowlęta, młodzież po 13 roku życia, osoby dorosłe, chorzy na przewlekłe choroby, osoby z obniżoną odpornością oraz kobiety w ciąży. Powikłaniami ospy wietrznej najczęściej występującymi są:

  • neurologiczne (ataksja móżdżkowa, drgawki gorączkowe, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu),
  • skórne – nadważenia przez bakterie z grup gronkowców i paciorkowców, których wynikiem mogą być między innymi powstawanie ropni, róży, zapalenia tkanki łącznej, blizny,
  • zapalenie żołądka i jelit.
  • zapalenie płuc

Zapobieganie ospie wietrznej
Jedynym znanym sposobem zapobiegania tej chorobie jest zaszczepienie dziecka. Obecnie szczepienie przeciw ospie wietrznej znajduje się w kalendarzu szczepień jako szczepienie zalecane. Nie jest niestety refundowane przez NFZ.

Zobacz też:
Odra
Różyczka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>